چگونه می توان كلاس پویا و پر تحرك داشت؟

ساخت وبلاگ
چکیده : جهت فعال نگه داری كلاس باید مرتباً از بچه ها كار كشید. معلمینی كه تمام مدت سخنران مطلق هستند معمولاً... با عنوان : چگونه می توان كلاس پویا و پر تحرك داشت؟ بخوانید :

جهت فعال نگه داری كلاس باید مرتباً از بچه ها كار كشید. معلمینی كه تمام مدت سخنران مطلق هستند معمولاً مواجه با كلاسی خواب آلود و بی تحرك می شوند. خیلی ساده می توان جلوی این كار را گرفت همان طوری كه از زبان خود بچه ها شنیدیم باید آنها را وادار به فعالیت كرد با جملات ساده ای نظیر: «خوب تا حال چه گفتیم»، «فكر می كنید بعد چه می شود»، «كی می تونه بگه»، «كی می تونه سریع تر به جواب برسه»، «می خواهم ببینم سرعت عمل كی بیشتره»، «تصور كنید در این شرایط هستید چه می كنید» نظیر این پرسش ها می تواند باعث ایجاد كلاسی كاملاً فعال باشد چنین سوالاتی با ایجاد حس كنجكاوی بچه ها را وادار به تفكر بیشتر روی موضوع می نماید به خصوص اگر محاسن مطالب یا كاربردهای آنها در زندگی را بدانند در واقع ایجاد انگیزه برای فهم بهتر مطالب را كرده ایم و این باعث می شود مطالب بهتر جا بیفتند و باور یادگیری و اعتماد به نفس و تسلط روی موارد درس داده شده ایجاد می گردد. زیرا در این موارد نتیجه آن چیزی نیست كه معلم بیان كرده باشد بلكه بچه تصور می كند نتیجه همان چیزی است كه خود به آن رسیده است.


 نكته مهم دیگر كه اكثریت نظریه ها روی آن تأكید داشتند، عدم تكرار بیش از حد مطلب است معلمینی كه مطلب ساده ای را بارها تكرار می كنند، باعث خستگی و بی حوصلگی كلاس

می گردند.روانشناسان معتقدند بیشترین گیرایی در یك سخنرانی حدود بیست دقیقه اول می باشد و معلمینی كه تا ثانیه های آخر كلاس موارد بسیار مهم را می گویند بهتر است به حد كشش طبیعی كلاس نیز توجه داشته باشند.


برخی همكاران نظریه جالبی در این مورد دارند آنها می گویند سعی می كنیم وقت خود را طوری تنظیم كنیم كه فشار كاری در اوایل وقت شروع كلاس بیشتر از اواخر باشد و در دقایق آخر به بچه ها وقت آزاد می دهیم تا اگر اشكال یا سوالی هنوز برایشان باقی مانده با خیال راحت آن را بپرسند یا اینكه بتوانند مطالب تدریس شده را مرور كنند.

 

منبع :بخش مرکز یادگیری سایت تبیان

 

...
نویسنده : بازدید : 8 تاريخ : سه شنبه 3 اسفند 1395 ساعت: 19:18