1۰ نکته برای تدریس علوم در مقطع ابتدایی

ساخت وبلاگ
چکیده : تدریس علوم برای یادگیری ادراکی و فهمیدنی ، سوال کردن، تفکر نقادانه، تحقیق، مصاحبه، فرضیه سازی، تکنول... با عنوان : 1۰ نکته برای تدریس علوم در مقطع ابتدایی بخوانید :

تدریس علوم برای یادگیری ادراکی و فهمیدنی ، سوال کردن، تفکر نقادانه، تحقیق، مصاحبه، فرضیه سازی، تکنولوژی و بسیاری عوامل دیگر برای کمک به یادگیری و درک علوم ضروری هستند.

 

تدریس علوم در دوره ابتدایی برای ایجاد پایه هایی برای موفقیت آتی در علم، امری ضروری است. نیاز است برای واقعیت های اساسی و پایه، امر حفظ کردن مطالب صورت گیرد، هر چند حفظ کردن مطلق حتی برای درس علوم، کنجکاوی درونی که دانش آموزان درباره جهان اطراف دارند را از بین می برد.

 

تدریس علوم باید سرشار از تفریح و سرگرمی و برای دانش آموزان جذاب باشد. وقتی دانش آموزان به طور فعال درگیر یادگیری درس علوم شوند، چیزی بیشتر از یک حفظ کردن از روی عادت را درباره حقائق بدست می آورند. به جای استفاده از چرک نویس و کامل کردن آزمایشات سربسته علوم، علوم را به یک رقابت در کلاس درس تبدیل کنید.

 

  نکات تدریس علوم

 

تحقیق، تفکر نقادانه، سوال پرسیدن، بازی های علمی، یکپارچگی و هماهنگی فنون، وب سایت های فعال علمی و بسیاری موارد دیگر:

 

1-  سوال پرسیدن دانش آموزان :  کنجکاوی ذاتی با وجود پرسیدن سوال شکوفا           می شود. از دانش آموزان بخواهید سوالاتی را که درباره فعالیت یا تحقیق خود             می خواهند بدانند را گسترش دهند و از شما بپرسند.

 مثال : چرا گیاهان بطرف نور خورشید می رویند؟  یا رنگین کمان ها از کجا و چگونه پدید می آیند؟  این امر موجب می شود تا این مسئله برای دانش آموزان، شخصی ( یک مسئله روزمره )  و باورکردنی و برایشان درونی گردد.

 

 

2- سوال پرسیدن معلمان :  با استفاده از مهارت تفکر نقادانه ی دانش آموزان و با پرسیدن سوالات واگرایی که بیشتر جنبه راهنمایی و هدایت کردن دارند دانش آموزان را برای دست یابی به پاسخ فعالیتی که در حال انجام آن هستند،  یاری دهید.

 مثال: آیا هیچ راه دیگری وجود دارد تا وزن این کتاب را اندازه گرفت؟

 

  3- جمع آوری اطلاعات شخصی : به جای استفاده از اطلاعات سربسته ای که از آزمایشگاه و کتاب درسی به دست می آید، به دانش آموزان اجازه دهید تا اطلاعات شخصی خودشان را جمع آوری کنند. این امر برای جنبه شخصی دادن به تحقیق ضروری است و به دانش آموزان این اجازه را می دهد تا به طور فعال با امر یادگیری درگیر شوند.

 مثال: اندازه گیری رشد گیاهان در زمان معین و یا یک توپ چه اندازه روی سطوحی با جنس مختلف می غلتد.

 

 4- مسئله هفتگی علوم : در هر هفته، یک بار کلاس علوم را با طرح یک مسئله آغاز کنید تا دانش آموزان با توجه به مفاهیمی که  هفته های قبل مطالعه کردند، جواب سوال را بدهند.

 

مثال: جایگاه هایی را برای دانش آموزان مشخص کنید تا اشیایی که از نظر حجمی با بقیه اشیا تفاوت دارند را با ابزار مربوطه، مشخص و دسته بندی کنند.

  

5 – استفاده از وبسایت های علمی فعال و به روز: دانش آموزان را همراه خود به اتاق رایانه ببرید ویا با استفاده از یک کامپیوتر در کلاس در وبسایت ها به مطالعه مفاهیم علوم بپردازید.

 

6- جست و جوی مطالب علمی در دنیای مجازی: خودتان یک مسئله ایجاد کنید و یا از مسائلی که قبلا طرح شده اند استفاده کنید و از دانش آموزان بخواهید که به صورت گروهی این مسئله را حل کنند.

 

مثال: چرا سواحل محصور و بسته اند؟ یا چه چیزی موجب زمین لرزه می شود؟ برای دیدن مثال ها بیشتر از webquest.org بازدید کنید.

 

 7- استفاده از کتاب های علمی غیر درسی: از این گونه کتاب ها در راستای مفاهیمی علمی که تدریس و مطالعه شده اند استفاده کنید.

 

8- دستانی باز و تفکری باز : تدریس علوم باید با فعالیت هایی همراه باشد که بعد مهارتی دانش آموز را به کار بندد که لازمه این امر به کارگیری بعد دانشی آنهاست.

 

مثال:  دانش آموزان به یک گیاه، مواد مختلفی می دهند و با استفاده از ابزار علمی و اندازه گیری تغییرات، درمی یابند کدام ماده موجب رشد سریع تر گیاه می شود. ابتدا نیاز است تا آنها فرضیه ای در رابطه با این که کدام ماده بیشترین تاثیر در رشد گیاه را دارد، می سازند. سپس آنان دست یافته های خود از آن تجربه را به صورت نوشتاری توجیه می کنند.

  

 9- طرح تجربی: دانش آموزان باید این فرصت را داشته باشند تا تجاربشان را خودشان طراحی کنند  تا به فرآیند یاددهی و یادگیری مبتنی بر تحقیق دست یابیم.

 

مثال: دانش آموزان آزمایشی طراحی کنند تا تعیین کنند تا چه حد نیروی اصطکاک بر حرکت ماشین های اسباب بازی می تواند موثر باشد.

 

  10 – نمایش با استفاده از ابزار چند رسانه ای : به دانش آموزان اجازه دهید تا با استفاده از دوربین های عکاسی دیجیتال، دوربین های فیلمبرداری و وبسایت ها به جمع آوری اطلاعات بپردازند. آنها این اطلاعات را به صورت پاورپوینت و یا به صورت فیلم ویدئویی   به کلاس ارائه می دهند و این تجربیات خود را با دیگران نیز سهیم می شوند.

 

 

...
نویسنده : بازدید : 10 تاريخ : پنجشنبه 17 آبان 1397 ساعت: 22:52